Araç Kiralama Hangi Amaçlarla Tercih Edilebilir?

Araç Kiralama 

Otomobil kiralama zaman zaman bir ihtiyaç olarak ortaya çıkarken bu hizmet zaman zaman da, bir zevk, eğlence ve gezi amacı olarak da tercih edilmektedir. Genelde aracı arızalanan kişilerle tatil için bir yere gidecek kişiler ve bir iş görüşmesi nedeniyle başka bir şehre gitmesi gereken kişiler oto kiralama hizmetlerine başvururlar. Bu yazımızda tüm bu başlıkları detaylıca inceleyeceğiz. Farklı nedenlerle araç kiralayan kişilerin gerek araç kiralama firmaları açısından gerekse de işlemin detayları açısından nelere dikkat etmeleri gerektiğini söyleyeceğiz.

Otomobil kiralamak her geçen gün daha da popüler bir hal alan işlemlerden bir tanesi. Bu nedenle ülkemizde hemen hemen her ilde çok sayıda rent a car firması görmeniz söz konusu. Ülkemizde ilk oto kiralama firmaları büyük şehirlerde ve tatil bölgelerinde kurulurken, daha sonra galeri olarak da hizmet veren bu firmalar yaygınlaştılar. İlk başlarda oto kiralama şirketleri sundukları hizmetlerde belirli standartlar belirlemezken, daha sonra bu tür hizmetlerin yaygınlaşmasıyla sektörde belirli standartların oluşması da mümkün hale geldi. Günümüzde ise kaliteli araç kiralama firmalarından çok standart şekilde hizmet almak söz konusu. Standart hizmetin kişilere sağladığı avantajlar ise fiyat ve hizmetin kalitesi olarak göze çarpmakta. Eğer oto kiralama hizmetlerinde belirli bir yaştan araç kullanma seçeneğini arıyorsanız bu sektörde belirli standartların oturması sayesinde sağlanmıştır diyebiliriz.

Oto kiralama nedenleri nelerdir?

Oto kiralama genel ihtiyaçlardan özel ihtiyaçlara kadar pek çok nedenle tercih edilebilir. Genel pek çok nedenle oto kiralama işlemlerinin gerçekleştiğini söylemek mümkün. Farklı oto kiralama amaçlarına göre kiralama gün sayısı da değişim gösterir. Bu durumda araç kiralama fiyatları açısından da taşıt tipine göre değişiklikler meydana gelebilmektedir. İşte en yaygın şekilde oto kiralama nedenleri:

araç kiralama hizmeti

  • İş gezisi, nedeniyle oto kiralama hizmetlerine oldukça sık bir şekilde başvurulduğunu söylemek mümkün. Eğer bir iş gezisine gidiyorsanız bu durumda şehre uçakla gittiğinizde şehir içerisinde toplu taşıma araçlarındansa rent a car hizmetlerini tercih etmeniz daha prestijli bir işlem olacaktır. Üstelik şehirde görüşme için beklerken rahatlıkla gezebilir, aracınızı park edebilir veya gideceğiniz yerlere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Oto kiralama firmalarının çoğunun havaalanlarına transfer hizmetleri verdiğini de unutmayın. Bu hizmetleri bazı firmalar standart ücretleri içinde verirken bazı firmalarsa ek ücret isteyebilirler.
  • Tatil, nedeniyle de oto kiralama hizmetleri yaygın şekilde tercih edilir. Tatilciler bulundukları şehirde kiralama işlemini yaparak arabayla şehirlerarası yol gidebilecekleri gibi, gittikleri şehirde de kiralama işlemini yaparak araçları ile şehirdeki tüm tarihi yerleri rahatlıkla dolaşabilirler. Üstelik arkadaş çevreleri arasında da bu işlem yaygın şekilde tercih edilmektedir.
  • Bakım – onarım, nedenleriyle aracınız servise yollamanız durumunda işinize rahatlıkla gelip gidebilmek için kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede işinizden geri kalmanız da söz konusu olmaz. Bir süre araba sahibi olan kişiler için araç kiralama seçeneklerinin toplu taşıma araçlarına göre daha fazla cazibeye sahip olduğunu söylemek de mümkün.
  • Düğün – sünnet, gibi nedenlerle de çok yaygın şekilde oto kiralama hizmetlerine başvurulmaktadır. Başka bir şehirde gerçekleşecek etkinliğe giderken kişilerin rent a car firmalarının hizmetlerine başvurmaları, tüm aile olarak gidip gelmeleri söz konusudur.

Bunların yanı sıra oto kiralamak için daha pek çok neden sayılabilir. Oto kiralama firmalarının bu seçeneklerde sağladığı hizmetler arasında navigasyon hizmeti, bebek veya çocuk koltuğu hizmeti ve transfer hizmeti gibi hizmetlerini sayabiliriz. Eğer siz de yukarıdaki nedenlerden birine sahipseniz bu durumda oto kiralama hizmetlerine başvurmayı tercih edebilirsiniz.