Tütününüzü Nasıl Saklamalısınız?

Tütünü satın alma konusunda dikkatli olduğunuz kadar onu saklama konusunda da dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer tütününüzü mümkün olduğu kadar vakum altında saklamazsanız bu durumda tütünün kuruması ve içilemez bir hal alması söz konusu. Fakat üzülmeyin tütünü tekrardan nemlendirmek de mümkündür. Yani kuruması demek çöpe gideceği anlamına da gelmiyor. Fakat unutmayın ki tütünü saklamadan önce kaliteli tütünü de seçmeniz gerekmekte. Adıyaman tütün siteleri adresinden kaliteli tütünü nasıl seçeceğiniz konusunda destek alabilirsiniz. Dünyaca ünlü bu tütünü satın almanızın ardından onu nasıl korumanız gerektiği hakkında detaylı bilgileri de sizlere bu yazımızda anlatmaya çalışıyoruz.

Tütün Testi

Sahip olduğunuzun tütünün içilebilecek kıvamda olup olmadığını, yani ne çok nem içerdiğini gösteren ne de çok kuru olup olmadığını test edebilmeniz için bir yol bulunuyor. Bu yola tütün testi demek mümkün. Tütün testini yapabilmek için bir miktar tütünü elinize alıyorsunuz ve sıkıştırıyorsunuz. Daha sonra tütünün davranışına göre onun kuru mu nemli mi olduğunu anlamanız mümkün. Tütünü ilk satın aldığınız zaman, onun bir torba içerisinde veya bir kavanoz içerisinde size teslim edilmesi mümkündür. İnternet üzerinden Adıyaman tütünü nasıl saklanır türü aramaların son yıllarda çokça yaygınlaştığını görmekteyiz. Bu nedenle tütün saklama konusunda detay bilgiler içeren bu yazımızı hazırlamaya karar verdik.

tütünü saklamak

Tütün mamülleri piyasası ile tütün testini yaptığınızda eğer tütünün sıktıktan sonra tane tane elinizden döküldüğünü görüyorsanız, bu durumda tütününüz kuru demektir. Bu kıvam tütünü tüketmek için uygun bir kıvam değildir. Tütünü ilk teslim aldığınız kavanozunda hiç açmadan üç aya kadar muhafaza etmeniz mümkündür. Eğer torba ile gelmişse de, onu mutlaka hemen bir cam kavanoz içerisine yerleştirin ve ağzını hava almayacak şekilde kapatın. Bu sayede uzun süre nemini muhafaza etmeniz ve keyifli içmeniz mümkün hale gelecektir.

Tütün testinde eğer tütün tanecikleri birbirlerine çok miktarda yapışıyorlarsa, bu durumda tütününüz aşırı miktarda neme maruz kalmış demektir. Bu durumda bir süre hava almasını sağlayarak ve nemsiz ortamda onu bırakarak, söz konusu nemden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Nemini kaybetme sürecinde düzenli olarak tütün testini yaparak tütünü ideal noktaya getirmeniz mümkündür. Adıyaman Çelikhan tütünü satıcıları size ürünü yolladıklarında tütünün doğrudan içilebilir olması gerekmektedir.

Tütün Muhafazası

Tütünü iyi muhafaza etmeniz durumunda, içimi de bir hayli kolaylaşıyor ve güzelleşiyor diyebiliriz. Nemini koruyacak şekilde muhafaza edilmesi bu noktada kilit adımdır demek mümkün. Nemini ağzı kapalı bir cam kavanoza koyarak koruyabiliyorsunuz. Adıyaman tütünü kilosu poşette veya cam kavanoz içerisinde size teslim edilebilir. Bu noktada nemini koruyacak şekilde muhafaza ederseniz, tütünün bir ila iki ay süresince sorunsuz tüketebilirsiniz.

Tütün nemini kaybetmişse de, çeşitli yöntemlerle nemini tekrar arttırmanız mümkündür diyebiliriz. Sö konusu tütün nemi arttırıcı yöntemlerin yaygın şekilde internette yer aldığını belirtelim. Bizde sizlere bunlardan bir kaçını aktarmaya çalışalım.

  • Adıyaman Çelikhan tütünü eğer nemini kaybederse, onu kaynamış bir su bulunan tencerenin üstüne suya değmeyecek şekilde yerleştirin. Bunun için ek bir kap kullanabilirsiniz. Bu sayede kaynamış sudaki nem tütüne geçecektir.
  • Bir gazetenin arasına sararak ütüyle gazete üzerinden geçerek tütünün nemini arttırabilirsiniz.
  • Portakal kabuğu veya çiğ patatesi nemlendirme işleminde kullanmanız da mümkündür. Bunlara ek olarak daha pek çok yöntem söylemek de mümkündür.